شروع کنید!

دسترسی محصولات

رگولاتوری بر اساس آمار جدیدش اعلام کرده که تا پایان شهریور ۹۸ تعداد ۱۱۶ میلیون و ۵۱ هزار مشترک موبایل در کشور وجود دارد (تعداد سیم‌کارت‌های فروخته شده) و همین مسئله ضریب نفوذ تلفن همراه را در کشور به ۱۳۹.۷ درصد رسانده است.

این در حالیست که تعداد مشترکین موبایل در کشور، یک سال قبل و در شهریور سال گذشته ۹۱ میلیون و ۵۴۷ هزار مشترک بوده‌اند و بر همین اساس ضریب نفوذ هم ۱۱۱.۵ درصد بود. در واقع از ابتدای سال ۹۸ تا انتهای شهریور ماه، شاهد یک رشد غیر قابل توجیه در افزایش تعداد مشترکین موبایل (فروش سیم کارت) و طبعاً افزایش ضریب نفوذ موبایل در کشور بوده‌ایم.

این در حالیست که از فاصله‌ی انتهای خرداد ۹۸ تا انتهای شهریور ۹۸، تغییر تعداد مشترکین و ضریب نفوذ آن واقعاً ناچیز است. بخش اصلی افزایش مشترکین موبایل، مربوط به بازه زمانی ابتدای فروردین تا انتهای خرداد ۹۸ بوده است که از ۹۳ میلیون و ۳۶ هزار مشترک به ۱۱۵ میلیون و ۹۳۵ هزار مشترک رسیده‌ایم. به کلامی دقیق‌تر، ۲۲ میلیون و ۸۹۸ هزار و ۵۵۴ مشترک به شبکه موبایل در عرض ۳ ماه اضافه شدند.

یک احتمال قوی که برای چنین اتفاقی وجود دارد، محکم‌تر شدن اجرای طرح رجیستری است. از ابتدای خرداد ماه، با اتصال سامانه گمرک به ناجا، صرفاً موبایل مسافری که توسط مسافر واقعی وارد کشور شده قابلیت رجیستر شدن دارد. این در حالیست که در ۲ ماه ابتدای سال، بارها هشدار داده شده بود که جلوی واردات چمدانی یا مسافری از ابتدای خرداد ماه گرفته خواهد شد.

این احتمال قوی وجود دارد که افزایش ۲۲ میلیونی مشترکان موبایل در یک بازه ۳ ماهه که کاملاً غیر طبیعی است، مربوط به رجیستر موبایل‌های مسافری باشد که در فروردین و اردیبهشت (قبل از اتصال سامانه گمرک و ناجا) ثبت شده‌اند و برای ثبت آن‌ها، به سیم‌کارت‌های تازه نیاز بوده است.

به نظر می‌رسد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی لازم است تا تحقیقات گسترده‌تری در رابطه با این افزایش غیرطبیعی مشترکین انجام دهد، چراکه در همان زمان، کاربران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بودند که بدون اینکه خبر داشته باشند، سیم‌کارت‌هایی به نام آن‌ها ثبت شده است. در آن زمان پای برخی دفاتر مسافرتی متخلف که مدارک شهروندان را در اختیار داشتند، به موضوع باز شده بود اما هیچ وقت مشخص نشد سرنوشت بررسی این تخلف‌ها به کجا رسیده است.